Zalety klimatyzacji w mieszkaniach

Zalety klimatyzacji w mieszkaniach

Z klimatyzacją stykamy się niemal na co dzień – w samochodzie czy w biurach stała się już standardem. Umożliwia stworzenie komfortowych warunków klimatycznych. Niewiele z nas wciąż ma świadomość, że proponowane klimatyzacje nie tylko schładzają pomieszczenie. Mogą je także docieplić.

Klimatyzacja niezbędna latem

klimatyzacjaZużycie energii przez standardową klimatyzację jest nawet trzykrotnie mniejsze niż piecyków elektrycznych. Warto więc przemyśleć zakup odpowiedniego systemu do domu, także ze względu na oszczędności płynące z ogrzewania. Co więcej, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dogrzewać pomieszczenie także poza sezonem grzewczym. Używając klimatyzacji latem, pamiętajmy, że najzdrowsza jest dla nas temperatura powietrza chłodniejsza o sześć stopni Celsjusza tej na dworze. Niższa może powodować nieprzyjemne skutki zdrowotne jak przeziębienie. Zwłaszcza jeśli często będziemy opuszczać klimatyzowane pomieszczenie i narażać się na częste zmiany temperatury. Zimą, jeśli dogrzewamy pomieszczenie za pomocą klimatyzatora, również pamiętajmy, by temperatura nie wahała się bardziej niż o siedem, maksymalnie osiem stopni Celsjusza od tej na zewnątrz. Najważniejszym zadaniem klimatyzatora jest nie tylko zmiana temperatury powietrza. Ważna jest także regulacja wilgotności w pomieszczeniu.

klimatyzacjaW tym celu klimatyzacja ma za zadanie obniżyć wilgotność powietrza – w takich warunkach ludzki organizm sam potrafi się efektywnie schładzać. Pocąc się, odparowujemy wodę z organizmu, co prowadzi do obniżenia temperatury. Najłatwiej naszemu ciału pocić się w pomieszczeniach, w których nie jest tak wilgotno. Duża wilgotność powietrza uniemożliwia odparowywanie wody z organizmu. Dobra klimatyzacja powinna być wybrana przy pomocy profesjonalisty. Wpływ na konkretny wybór będą miały takie czynniki jak powierzchnia pomieszczenia, stopień jego nasłonecznienia, ilość okien, ilość osób w nim przebywających, a także moc wytwarzania ciepła przez urządzenia elektryczne. Ważny jak także odpowiedni montaż klimatyzacji. Sprawdzony fachowiec zadba o to, by była prawidłowo zamontowana dokładnie tam, gdzie będzie działać najefektywniej. Równocześnie nie będzie uciążliwa dla mieszkańców – nie będzie wiać bezpośrednio na nas.

Pamiętajmy o regularnym serwisie i czyszczeniu klimatyzacji. Nieczyszczona może być potencjalnym siedliskiem dla wielu bakterii, a wydmuchiwane przez nią powietrze rozniesie nagromadzone zanieczyszczenia po całym mieszkaniu. Odpowiedni serwis, który zadba o dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów, zapewni nam komfortowe i zdrowe użycie klimatyzacji.

Close Menu