W jakim celu przeprowadza się wycinkę drzew?

W jakim celu przeprowadza się wycinkę drzew?

Drzewa stanowią bardzo ważny element ekosystemu Produkują tlen, który jest niezbędny do życia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wydawałoby się, że ich wycinka nie powinna mieć miejsca – traci się w ten sposób producenta cennego pierwiastka. Zdarza się jednak, że wycięcie drzew jest koniecznie, choć w większości przypadków wymagane są niezbędne zezwolenia, które nie jest łatwo otrzymać.

Wycinanie drzew i usuwanie pni

Powodów, aby przeprowadzić wycinkę drzew, jest kilka – wykonywana jest na zlecenie osób prywatnych, przedsiębiorstw i instytucji. Wycinka drzew prowadzona jest przez wyszkolone jednostki straży pożarnej lub zewnętrzne firmy prywatne, które wygrały przetarg na realizację usługi. Straż pożarna ścina drzewa wyłącznie wtedy, kiedy istnieje ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia innych osób, bądź jeżeli drzewo może przyczynić się do poważnych strat majątkowych. Nie należy zatem wzywać pomocy jednostki straży pożarnej, jeśli sprawa nie wpływa bezpośrednio lub pośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców. W sytuacjach mniej awaryjnych dużo lepszym i zalecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert firm przeprowadzających wycinkę drzew. Są oni w stanie ściąć drzewa, których właściciel posesji chce się pozbyć (w celach estetycznych) lub wykonać niezbędne prace w celu wyrównania terenu (na przykład pola uprawowego lub terenu przeznaczonego pod inwestycje), na którym wcześniej znajdowały się drzewa.

wycinanie drzew Niektóre z firm, oferujących niedrogie wycinanie drzew w Warszawie w ramach świadczonych usług zajmują się nie tylko ścinaniem całych drzew, ale również usuwaniem pni. To gwarancja, że po ściętym drzewie nie pozostanie śladu. Oprócz tego do ich zadań należy także pielęgnacja i przycinanie drzew, jak również formowanie ich koron. Deweloperzy, leśnicy, rolnicy lub osoby prywatne mogą skorzystać z usług prywatnych przedsiębiorstw, jeżeli wycinka drzew została zatwierdzona i jest niezbędna w celu realizacji ustanowionych planów inwestycyjnych. Kara za ścięcie drzewa bez pozwolenia wynosi od 12 do 15 złotych za centymetr obwodu pnia. Aby ubiegać się o pozwolenie na wycinkę drzew należy mieć stosowny ku temu powód.

Takie pozwolenia wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta – wniosek powinien zostać złożony w urzędzie gminy, gdzie zostanie przeanalizowany. Jeśli jednak drzewo, bądź jego gałęzie stanowią zagrożenie i w każdej chwili roślina może się przewrócić, a gałęzie spaść (np. na skutek uderzenia pioruna), wówczas można wezwać jednostkę straży pożarnej, która natychmiast zajmie się problemem.