Maj 8, 2017 Usługi dla budownictwa 0
hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów jest jednym z najistotniejszych działań, jakie wykonane powinny zostać podczas budowy domu lub dowolnego budynku o charakterze mieszkalnym, bądź użytkowym. Jest to podstawa, która zabezpieczy fundamenty przed nasiąkaniem wodą z gruntu oraz stanowi ona ochronę przed powstawaniem wilgoci.

Hydroizolacja fundamentów metodą iniekcji krystalicznej

hydroizolacja fundamentówNieprawidłowo przeprowadzona hydroizolacja może skutkować przepuszczaniem wody, jak i wilgoci, co w następstwie przyczyni się do powstawania grzybów, pleśni, która jest szkodliwa. Poza zagrzybieniem fundamenty mogą ulec zniszczeniu oraz kompletniej degradacji w późniejszym czasie od powstania wilgoci. Hydroizolacja fundamentów bez odkopywania odbywa się najczęściej przy użyciu metody iniekcji krystalicznej. Metoda ta jest jedną z najskuteczniejszych oraz nowoczesnych sposobów na zwalczanie wilgoci, jak również osuszanie budynków. W ostatnim czasie zdobywa ona szturmem rynek. Jej istotnym atutem jest nieskomplikowany sposób wykonania oraz niska cena. Iniekcja krystaliczna oprócz wymienionych wcześniej zalet jest również ekologiczna, a przede wszystkim skuteczna. Metoda ta polega na wnikaniu substancji absorbującej wilgoć, wlanej poprzez wywiercone wcześniej otwory.

Mieszanina cementu z aktywatorem krzemianowym, pod wpływem którego powstaje zwarta masa mineralna, która powoduje zaślepienie powstałych poprzez wywiercenie szczelin. Kryształy posiadają umiejętność samoorganizacji, dzięki temu metoda iniekcji krystalicznej jest trwał. Jej największą zaletą jest fakt, iż działa ona tym lepiej, im bardziej zawilgocone są mury. Dlatego przed osuszaniem wywiercane otwory są dodatkowo nawilżane wodą. Prace osuszające przy użyciu tej metody są tak szybkie, ponieważ nie zachodzi potrzeba odkopywania murów lub fundamentów. Osuszać można zarówno ściany betonowe, jak i ceglane. Iniekcja krystaliczna wymaga jednak odpowiedniej kolejności wykonywania poszczególnych jej etapów. Jeżeli wykonywana jest izolacja pozioma najpierw wykonuje się rozwierty iniekcyjne. Powinny być one wykonane w jednej linii, równolegle do posadzki. Aby zabieg iniekcji był skuteczny wywiercone otwory trzeba zaleć przygotowaną mieszanką nie później niż trzydzieści minut od momentu przygotowania.

Otwory im szybciej zostaną zalane, tym lepsze będzie działanie, ponieważ płynna mieszanina rozchodzi się w murze w sposób bardziej efektywny i łatwiejszy niż zaprawa, która jest prawie związana. Osuszanie budynków powyższą metodą, jest tak popularne nie tylko ze względu na cenę oraz szybkość wykonania, lecz również dlatego, iż zastosowanie iniekcji krystalicznej daje pewność, że problem wilgoci nie powróci.