Maj 1, 2017 Usługi dla budownictwa 0
lokalizacja rur

Wadliwe rury to wielki kłopot, bez względu na to czy dotyczą naszego domku jednorodzinnego, czy kanalizacji w mieście. Nawet jeśli zostały zastosowane te najlepsze, wykonane z najwyższej jakości materiałów, to wskutek ciągłej eksploatacji, czy tez wypadków, takich jak przebicie rury przez maszyny budowlane wykonujące wykopy mogą one nie spełniać swojej roli.

Lokalizacja rur to początek prac

lokalizacja rurRura nieszczelna na łączeniach, pęknięta, czy też kanalizacja bez studzienki sprawi, że nieczystości nie będą odprowadzane jak należy. Co wtedy możemy zrobić? Jedyne rozwiązanie to jak najszybsze naprawienie uszkodzonej kanalizacji. Od czego ją zaczynamy? Na pewno przydatna będzie lokalizacja rur kanalizacyjnych znajdujących się pod ziemią. Lokalizatory są różne. Dzięki nim możemy sprawdzić, gdzie znajduje się uzbrojenie podziemne, dawne studzienki, czy nielegalne przyłącza. To ułatwia proces naprawy. Wiemy gdzie się co znajduje i możemy tez wykryć dodatkowe przyłącza, które mogą mieć wpływ na wadliwą kanalizację. Po zlokalizowaniu rur należy przejść do ich odsłaniania. Czasem wystarczy podnieść studzienkę ściekową, czasem trzeba rury odkopać, żeby zobaczyć, w którym miejscu przeciekają. To bardziej skomplikowane, ale bez tego nie dojdziemy do tego, jak poważna jest awaria. Jeśli naprawa dotyczy przepychania rur to można zastosować kamery kanalizacyjne.

lokalizacja rurDzięki nim dowiemy się na jakim odcinku rury znajdują się zatory i jak są one poważne. Kamera jest łatwa w użyciu i często stosuje się ją do diagnostyki. Kiedy już wiemy co jest nie tak z rurami kanalizacyjnymi to można przejść do ich naprawy. Jeśli jest to kwestia ich zapchania to stosuje się tutaj różnego rodzaju przepychacze, bardziej lub mniej zaawansowane technologiczne. Stosowane są urządzenia ciśnieniowe i sprężynowe, a także specjalistyczne samochody kanalizacyjne, które uporają się z każdym zatorem kanalizacyjnym. Stosuje się je przy kanalizacji miejskiej. Jeżeli rura jest pęknięta to należy szczelinę zasklepić, czy tez wymienić ją na nową. W tym celu należy odciąć dostęp wody do rury i dokonać naprawy. Wymiana na nowy egzemplarz jest rozwiązaniem lepszym i bardziej trwałym, jednak jeśli nie ma możliwość fachowej naprawy od ręki to można zastosować rozwiązania tymczasowe, takie jak ,,łatanie” rur.

Po naprawie należy znowu puścić wodę, żeby sprawdzić czy płynie ona prawidłowo i bez wycieków. Potem można ponownie zasypać rury od kanalizacji, zamknąć studzienki ściekowe i pamiętać o okresowym sprawdzaniu kanalizacji, żeby dzięki temu sytuacja się nie powtórzyła.