Taras i jego otoczenie – wiele możliwości

Taras i jego otoczenie – wiele możliwości

Obecnie taras jest czymś, co jest uwzględniane w każdym projekcie domu. Większość budynków jest parterowa lub z poddaszem użytkowym, więc nie ma tam balkonów. Taras jest ponadto bardziej funkcjonalny i praktyczny, przede wszystkim ze względu na swoją wielkość. Można pozostawić go odkrytym, zamontować zadaszenia, połączyć z innymi elementami, np. z grillem murowanym.

Donice betonowe są stabilne

donice betonoweJedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia. Jak zatem można ciekawie zaaranżować przestrzeń tarasu i wokół niego? Są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to sprawienie, by taras stał się częścią ogrodu, drugie podejście do jego odgrodzenie od zieleni. Jeśli wybierzemy opcję to dobrze jest mieć taras wykonany z drewna. To materiał naturalny, więc idealnie będzie pasował do ogrodu. Jego kolor i odcień można dobrać to tego, jakie kolory najczęściej pojawiają się w ogrodzie (barwy kwiatów, odcień trawy, drzewka owocowe). Taki taras powinien być otwarty, jeśli ma mieć zadaszenie to także z drewna i bez dużych konstrukcji wsporczej. Dookoła (poza miejscem na zejście z tarasu) warto jest zrobić rabatki kwiatowe, które otoczą taras. Z oświetlenia najlepsze będą lampy mocowane na ścianie, dające delikatne światło. Dobre będą też taśmy led, których jasność można regulować, a przy tym nie przyciągają komarów.

donice betonoweNa tarasie powinno być jak najmniej mebli i dodatków. Meble winny być z drewna, sprawdzą się poduszki dekoracyjne z kwiatowymi wzorami, czy wazony ze świeżymi kwiatami z ogrodu. Drugie podejście do tarasu zakłada montaż większej ilości elementów, tak by taras był odgrodzony. To tego mogą nam posłużyć donice betonowe oraz lampy solarne, a także balustrady. Donice można ustawić przy tarasie, po obu stronach (bez frontu), lub tylko na rogach. Donice betonowe zazwyczaj są na tyle duże, że wystarczą dwie, trzy sztuki by ogrodzić cały taras. Do tego są wysokie, więc kwiaty w nich zasadzone będą bardzo widoczne. Lampy solarne wbijane w ziemię mogą zastąpić donice, a także będą stanowić bardzo dobre źródło światła. Do takiego tarasu pasować będzie też kuta metalowa balustrada. Sprawdzi się przede wszystkim taka z motywem bluszczu i liści. Taras z wersji odgrodzonej można wykonać z kostki brukowej, wyłożyć płytkami ceramicznymi, czy kamiennymi.

Jak widać są dwa główne odejście jeśli chodzi o aranżację tarasu i jego najbliższego otoczenia. Wersja pierwsza jest idealna przy domach z drewna lub murowanych w stylu tradycyjnym, angielskich i wiejskich ogrodach. Wersja druga pasuje bardziej do stylu nowoczesnego, choć wprawny architekt dopasowałby ją i do klasycznego domu i ogrodu.