Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów

Szalunek typu box to jeden z podstawowych rodzajów szalunku. Jest bowiem najprostszy pod względem konstrukcyjnym, dlatego cieszy się największą popularnością. W dodatku jego montaż nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, odbywa się bowiem szybko i sprawnie. W pierwszym kroku należy wykonać wykop wstępny, który powinien charakteryzować się głębokością około 1 metra.

Rodzaje szalunków do wykopów

solidne szalunki do wykopówTam ustawia się boks podstawowy, dbając o to, aby znalazł się on nożem u dołu. W dalszych krokach możemy zatem pogłębiać wykopy stopniowo i równocześnie z tym opuszczany jest szalunek. Głębokość maksymalna wynosi około 2,4 m – tyle ma bowiem najczęściej wysokość boxu w wersji podstawowej. Istnieje możliwość skorzystania z wyższych boxów, jednak w głębszych wykopach stosuje się po prostu inne rodzaje szalunku. Wracając do boxów, pomiędzy płytami ustawionymi naprzeciw siebie montuje się rozpory. Mogą posiadać one płynną możliwość zmiany długości lub skokową. Takie solidne szalunki do wykopów są konstrukcjami tymczasowymi i stosuje się je jedynie na czas montażu rur wodociągowych czy innych lub na czas ich naprawy. Po przeprowadzeniu koniecznych prac, szalunek zostaje wyciągnięty. Ale szalunek typu box nie jest jedynym stosowanym do zabezpieczania wykopów.

solidne szalunki do wykopówRównie popularny jest szalunek słupowy, który jest jednak przeznaczony do ochrony wykopów o głębokości przekraczającej 3 metry. Jest to szalunek o wiele bardziej skomplikowany i jego montaż oraz demontaż wymaga dużego zaangażowania. W odróżnieniu od pierwszego rodzaju szalunku, tutaj możemy jednak zastosować słabsze koparki, ponieważ wyciągnięcie poszczególnych elementów nie wymaga tak dużej siły. W obu jednak przypadkach montaż szalunku powinien być przeprowadzany przez profesjonalistów, którzy dobrze znają się na rzeczy. Wymaga to bowiem dokładności, aby mieć pewność, że taki wykonany szalunek jest naprawdę szczelny. Tylko wówczas będzie on chronił wykop przed wodą opadową, jak też przed osuwaniem się ziemi. Takie szalunki to naprawdę solidne konstrukcje, jednak nie należą do najtańszych. Na szczęście nie zawsze są one montowane na stałe, dlatego po demontażu można je użyć ponownie na innej budowie. To właśnie sprawia, że szalunki są oferowane na wynajem przed firmy, które nimi dysponują.

Dzięki temu nie musimy kupować własnego szalunku, który użyjemy jednorazowo do zabezpieczania wykopów. Wynajem z całą pewnością wyjdzie nas taniej. Po prostu podpisujemy umowę z firmą, która dostarcza w wyznaczone przez nas miejsce szalunek. Po upływie określonego czasu odbiera go, a my nie musimy niczym się martwić.

Close Menu