Studnia głębinowa – czy to się opłaca?

Studnia głębinowa – czy to się opłaca?

Darmowa woda? To wielu osobom wydaje się niemożliwe, jednak posiadając własny dom jednorodzinny, można ten pomysł szybko zrealizować! Wystarczy budowa studni głębinowej. Oczywiście poniesiemy pewne koszty – związane z wywierceniem studni oraz zakupem pompy i innych pozostałych elementów, jednak koszty inwestycyjne są jednorazowe, a potem przez lata będziemy mogli cieszyć się z wody bez żadnych opłat.

Studnie głębinowe na posesji

studnie głębinoweWoda głębinowa, z racji tego, że nie docierają do niej zewnętrzne zanieczyszczenia (których mnóstwo w wodzie gruntowej) może z powodzeniem być wykorzystywana do celów bytowo-gospodarczych. Za jej pomocą możemy nie tylko podlewać trawnik, ale też myć samochód, robić pranie czy kąpać się. Wywiercenie własnej studni głębinowej to dobre rozwiązanie, jeśli mieszkamy pod miastem. Nie musimy wówczas martwić się o przyłącze do miejskiego systemu kanalizacyjnego – woda z własnej studni całkowicie nam wystarczy, w dodatku nie będziemy musieli się ograniczać – wszystkie dotychczasowe czynności wymagające wody będziemy mogli wykonywać z taką samą częstotliwością. Ponadto jeśli zamontujemy na posesji także przydomową oczyszczalnię ścieków lub szambo, to już w ogóle będziemy uniezależnieni od miejskich wodociągów. Można w ten sposób uzyskać spore oszczędności.

studnie głębinoweWeźmy jednak pod uwagę, że pompa głębinowa to najczęściej urządzenie elektryczne – mimo tego więc, że nie będziemy ponosić opłat za wodę, musimy liczyć się z kosztami energii elektrycznej. To są jednak grosze w porównaniu z kosztem za wodę. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrej jakości wody, możemy pomyśleć o systemach uzdatniania. To jednak wszystkie koszty. Wszystko wskazuje na to, że dobrym i cenionym przez wielu ludzi rozwiązaniem są wydajne studnie głębinowe – Śląsk jest miejscem, w którym coraz więcej gospodarzy decyduje się na wdrożenie tej opcji na swojej posesji. Wysokość ostatecznych rachunków jest bowiem najważniejszym argumentem, który przemawia za studniami głębinowymi. Jedyne, o czym należy pamiętać, to że takiej studni nie wybudujemy samodzielnie – konieczne jest wezwanie specjalistów. Sama budowa studni trwa krótko, w jeden dzień już wszystkie elementy będą podłączone i możliwe jest korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw studni głębinowej.

Pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć decyzję wybudowania studni – będzie ona nam służyć bowiem przez całe lata, dlatego jeśli w pewnym momencie nasz pomysł nam się odwidzi, zainwestowanych pieniędzy nie odzyskamy, a studnia będzie niszczeć. Lepiej więc podjąć decyzję w pełni świadomie.