Rośliny w ogrodzie zimowym

Rośliny w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy, jak nazwa wskazuje, umożliwia uprawę naszych ukochanych roślin przez cały rok, również zimą. Jeśli z góry decydujemy się na poświęcenie naszej oranżerii przede wszystkim roślinkom, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jakie okazy mają się w niej znaleźć.

Jak hodować rośliny w ogrodzie zimowym?

Sadzenie roślinAby nasza oranżeria zachwycała wyglądem, musimy dobrać właściwe gatunki roślin i rozmieścić je w odpowiednich miejscach tak, by z jednej strony mogły się należycie rozwijać, a z drugiej, by dekorowały powierzchnię ogrodu. To, jaką florę wybierzemy, zależy w dużej mierze od temperatury, jaka ma panować w środku oraz od tego, jak bardzo zamierzamy się zaangażować w jej hodowlę. Oranżerię możemy zaprojektować na kilka sposobów, z których każdy oferuje odmienne zastosowania. Każdy etap projektu powinniśmy konsultować z ekipą odpowiedzialną za budowę. Na nasze szczęście w Polsce jest całkiem sporo uznanych specjalistów budujących zimowe ogrody Warszawa, Wrocław czy Kraków to przykłady największych polskich metropolii, a godne polecenia firmy znajdziemy również w mniejszych miejscowościach. Fachowcy doradzą nam, jak najlepiej dostosować projekt do naszych przyszłych oczekiwań. Inne zastosowanie będzie miała ogrzewana oranżeria, a inne taka, w której będzie chłodniej.

Sadzenie roślinTemperatura ma kluczowe znaczenie dla roślin. Przykładowo, w ocieplanym ogrodzie najlepiej sprawdzą się bluszcze i pnącza, otulające szklane ściany oranżerii. W ciepłej temperaturze będą się świetnie rozwijały i fantastycznie udekorują konstrukcję ogrodu. Szczególnie bujnie będzie rósł bluszcz kanaryjski, zwłaszcza w ciepłym wnętrzu. Bluszcz i pnącza można dostosować do linii okien i długości ściany, dzięki czemu będą świetnie współgrały z całą konstrukcją. Nie można oczywiście zapominać o tradycyjnych roślinach doniczkowych. Mają wiele różnych form i rozmiarów. Kapitalnie dekorują każde wnętrze, a w ogrodzie zimowym są wręcz wskazane. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a z pewnością okażą się właściwym elementem dekoracyjnym ogrodu. Begonie, skrętniki czy afelandry to świetne propozycje, które będą dawały satysfakcję każdemu miłośnikowi ogrodnictwa. Jeśli chcemy dodać naszej domowej szklarni więcej kolorów, dobrym rozwiązaniem będą oleandry, męczennice lub drzewka cytrusowe. Oprócz tego warto pomyśleć o całorocznych cytrynach lub figowcach. Tak bogata kolekcja upraw uczyni przestrzeń oranżerii kolorową i pachnącą. Oprócz temperatury, bardzo ważny jest też poziom natężenia światła słonecznego. Musimy dobrać właściwe gatunki względem słońca, bowiem niektóre z nich wolą więcej światła, a inne są ciemnolubne.

Warto więc już na etapie projektu zdecydować się, do jakich celów ma nam posłużyć ogród zimowy. Jeśli chcemy przeznaczyć oranżerię na hodowlę roślin, znaczenie ma zarówno temperatura wewnątrz, jak i to, jak bardzo nasłonecznione będzie w ciągu dnia miejsce, w którym ogród wybudujemy. Należy więc brać pod uwagę każdy szczegół.