Rodzaje dystrybutorów paliwa

Rodzaje dystrybutorów paliwa

Dystrybutory paliwa to podstawowy element wyposażenia każdej stacji benzynowej. Pozwalają na zatankowanie pojazdów benzyną, olejem lub innym paliwem, którym zasilany jest pojazd. Coraz częściej można spotkać także prywatne dystrybutory w większych firmach, warsztatach samochodowych, a także gospodarstwach rolnych.

Pompa paliwa CPN

pompa paliwa cpnJakie rodzaje dystrybutorów i pomp paliwa można znaleźć na rynku? Najczęściej spotykane i najbardziej klasyczne z nich to dystrybutory stojące. Wyposażone są w tłokowe układy pompowe, które przetransportowują paliwo do zbiornika w pojeździe. Modele różnią się między sobą wydajnością i prędkością wydawania paliwa. Najczęściej wykorzystywane są na stacjach benzynowych, a przy ich pomocy uzupełnić można benzynę bezołowiową, olej napędowy lub inne paliwa. Cechują się solidną budową, a ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Załączony do nich licznik służy precyzyjnemu określeniu ilości wydanego paliwa, a także jego ceny. Wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na dystrybutory stojące, można z powodzeniem wykorzystać wersje wiszące. Ze względu na dużą kompaktowość i funkcjonalność są nieco mniej wydajne niż masywniejsze od nich dystrybutory stojące. Są najczęściej wykorzystywane w większych przedsiębiorstwach, gdzie korzysta z nich mniejsza ilość osób, niż w przypadku komercyjnych stacji paliw. Na rynku można się także spotkać z przenośnymi dystrybutorami paliwa.

pompa paliwa cpnSą one także mniej wydajne i precyzyjne od stacjonarnych dystrybutorów stojących, lecz ze względu na niezwykłą wygodę obsługi i niewielkie rozmiary są bardzo chętnie stosowane w gospodarstwach rolnych do zasilania maszyn lub awaryjnego tankowania samochodu w przydomowych garażach. Tak jak znajdujące się na stacjach dystrybutory, przenośna pompa paliwa cpn posiada samoodbijający pistolet z blokadą i licznik. Umożliwia szybkie i sprawne tankowanie samochodu, maszyny rolniczej lub innego sprzętu zasilanego benzyną, lub olejem napędowym. Są to urządzenia niezwykle wydajne do zasilania niedużej ilości pojazdów, dlatego nadają się głównie do użytku prywatnego, w garażach lub warsztatach jako awaryjne zasilanie paliwem pojedynczych pojazdów i urządzeń.

Różnorodność dostępnych pomp i dystrybutorów paliwa pozwala obecnie na bardzo szerokie ich zastosowanie zarówno na komercyjnych stacjach paliw, jak i do użytku prywatnego. Coraz częściej na przenośne pompy paliw decydują się właściciele gospodarstw rolnych do zasilania swoich maszyn rolnych, a także mechanicy w warsztatach do awaryjnego tankowania pojazdów.

Close Menu