Jakie powinno być drewno opałowe?

Jakie powinno być drewno opałowe?

Drewno jest paliwem opałowym znanym od lat. I nic nie traci na swojej popularności. Uważane jest bowiem za paliwo ekologiczne, które nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko jak węgiel. Ponadto spośród innych paliw opałowych, to właśnie drewno można kupić za niską już cenę. Jeśli mamy w domu kominek – nie wyobrażamy sobie z pewnością opalania go czymś innym niż szczapki drewna.

Wartość opałowa drewna

drewno opałowePowinniśmy jednak wiedzieć, że nie każdy gatunek drewna nadaje się do spalania. Niektóre nadają się bardziej, inne mniej – mają bowiem różną wartość opałową. Oznacza to, że w niektórych przypadkach konieczne jest wykorzystanie większej liczby kilogramów drewna, aby uzyskać to samo ciepło co w przypadku mniejszej ilości kilogramów innego gatunku drewna. Zakup niektórych gatunków jest więc niekorzystny. Jeśli interesuje nas kaloryczne drewno opałowe oferowane w Rybniku, warto wybrać drewno liściaste, nie iglaste. Charakteryzuje się ono bowiem wartością opałową średnio 2100 kWh/mp, podczas gdy w przypadku drewna iglastego uśredniona wartość wynosi 1600 kWh/mp. Jak widać, jest to spora różnica. Z czego ona wynika? Nie tylko z gęstości konkretnego gatunku drzewa. Znaczenie ma też wilgotność drewna. To dlatego tak ważna jest metoda składowania drewna opałowego.

drewno opałoweDrewno mokre i wilgotne posiada znacznie niższą kaloryczność niż drewno suche, a więc zanim przystąpimy do palenia w kominku, powinniśmy takie drewno wysuszyć, chyba że chcemy niepotrzebnie tracić paliwo i bardzo szybko kupować nowe jego zapasy. Najczęściej stosuje się po prostu składowanie drewna opałowego na świeżym powietrzu, gdyż w ten sposób może ono wysuszyć się samoczynnie. Jednak może potrwać to nawet 2 lata. Krótsze sezonowanie nie ma najmniejszego sensu, gdyż i tak nie uzyskamy wilgotności około 15%. Pamiętajmy tez, że składowanie drewna na świeżym powietrzu nie oznacza, że nie mamy go chronić przed opadami atmosferycznymi. Koniecznie trzeba zapewnić zadaszenie drewutni oraz należy zabezpieczać drewno opałowe przed deszczem padającym z ukosa. Pamiętając o tym, będziemy mogli z powodzeniem składować drewno, które potem wykorzystamy do opalania domu.

Oczywiście nikt nie broni nam spalania drewna mokrego, jeśli nie mamy innego paliwa, jednak nie tylko utracimy potencjalną energię cieplną, którą mielibyśmy gdyby to drewno było suche, ale też musimy liczyć się z podwyższeniem emisji CO. Jeśli zależy nam więc na środowisku, dla jego ochrony powinniśmy unikać palenia mokrego czy zbyt wilgotnego drewna. Tylko suche drewno jako paliwo przynosi korzyści.