Pompy ciepła – którą wybrać?

Pompy ciepła – którą wybrać?

Budowa domu wiąże się z wieloma czynnikami, a jednym z istotniejszych jest właściwy system ogrzewania. W nowoczesnym budownictwie stosuje się pompy ciepła. Do wyboru mamy kilka wariantów pomp. To, którą z nich wybierzemy zależy od tego, ile energii będzie potrzeba na ogrzanie całego naszego domu. Jak to sprawdzić i jaki mamy wybór, jeśli chodzi o pompy ciepła?

Jak zapewnić sobie domowe ciepło?

Boiler ciepłaNa rynku dostępna jest między innymi pompa typu woda-powietrze. Jej mechanizm działania wykorzystuje między innymi zjawiska parowania i skraplania. Wszystko kręci się wokół tak zwanego czynnika chłodniczego, który przez cały proces grzania zmienia swoją temperaturę oraz stan. Początkowo jest cieczą, która zaczyna się coraz bardziej nagrzewać. Wraz ze wzrostem temperatury czynnik stopniowo ulega wyparowaniu. Jako para dalej zwiększa swoją temperaturę dzięki sprężarce, która do swojej pracy pobiera energię elektryczną. Wówczas czynnik może osiągnąć nawet do 50 stopni Celsjusza. Gorąca para trafia do skraplacza, gdzie przekazuje całe swoje ciepło i wychładza się. W ten sposób przekazywane jest ciepło do obiegu grzewczego lub wody użytkowej. Po całkowitym wychłodzeniu para skrapla się i ponownie zamienia w ciecz, a cały proces może się powtórzyć. Dzięki parze oddającej ciepło, pompa jest w stanie ogrzewać wodę, jak również trafia do obiegu grzewczego. Pompa ciepła powietrzna ogrzewa z kolei powietrze, które jest wówczas wdmuchiwane do pomieszczenia. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie w porównaniu z innymi.

Dziewczyna na parapeciePonadto ten typ pompy może służyć latem jako klimatyzacja. Reagując na gorące powietrze w domu, będzie w stanie je wychłodzić. W przypadku pompy gruntowej czynnik jest ogrzewany przez ciepło pochodzące z ziemi. Temperatura gruntowa jest wyższa, niż powietrzna, więc czynnik jest już od początku cieplejszy, dzięki czemu pompa gruntowa zyskuje lepsze parametry. Ten typ instalacji wymaga jednak montażu rur pod ziemią na terenie naszej działki. W zależności od wielkości terenu, możemy je ułożyć poziomo, wzdłuż płaszczyzny, lub pionowo, wysyłając rury w głąb ziemi. Montaż odpowiednio dostosowany do wymiarów działki pozwoli zoptymalizować koszty wykopów. Niewątpliwą zaletą pomp gruntowych jest ocieplana podłoga, co jest wynikiem instalacji rurociągów. W projekcie budowlanym powinny być zawarte informacje określające, która pompa będzie dostarczała odpowiednie ilości energii cieplnej do naszego domu.

Warto więc skonsultować się z projektantem lub na podstawie gotowego projektu zlecić wykonanie Obliczenia Zapotrzebowania Cieplnego budynku. Dzięki temu dokumentowi będziemy mogli precyzyjnie określić, który rodzaj pompy najlepiej nadaje się dla naszej budowy. Wówczas dobierzemy najbardziej optymalne rozwiązanie i nie będziemy przepłacać.