Płyty warstwowe w budownictwie

Płyty warstwowe w budownictwie

Płyty warstwowe to elementy budowlane, które zostały zaizolowane cieplnie, dzięki czemu można je stosować do pokrywania ścian budynków, jak i dachów. Budowa takiej płyty wygląda zawsze identycznie – ich zewnętrzna oraz wewnętrzna powłoka wykonana jest z blachy, natomiast w środku znajduje się pianka PU lub wełna mineralna.

Budynki z płyt warstwowych

hala z płyty warstwowejJeśli chodzi o same blachy, najczęściej jest to ocynkowana stal, chociaż producenci na życzenie wykonują też płyty warstwowe z blachą ze stali szlachetnej. Jednakże wiąże się to z wyższymi kosztami, dlatego większość i tak decyduje się zwykle na pierwsze z wymienionych rozwiązań. Hale z płyty warstwowej i inne budynki mają wiele zalet, a producenci płyt wymieniają tutaj przede wszystkim to, iż takie obiekty odznaczają się naprawdę długą żywotnością. Mogą to być garaże, hale produkcyjne i sportowe, ale też warsztaty czy hale targowe. Możliwość zastosowania płyt warstwowych jest naprawdę duża. Wśród plusów płyt warstwowych wymienia się to, że są one odporne na negatywne czynniki atmosferyczne – na wszelkiego rodzaju opady, ale też na promieniowanie słoneczne. Materiał jest nieatrakcyjny dla wszelkich owadów oraz ptaków, a przy tym jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. W dodatku jego stosowanie nie wiąże się z powstaniem zagrożenia pożarowego.

hala z płyty warstwowejJako materiał budowlany płyta warstwowa jest niezastąpiona – charakteryzują ją bowiem także dobre właściwości nośne oraz izolacja cieplna. Do tego dochodzi estetyczny wygląd, ponieważ producenci dają nam możliwość wyboru kształtów profili oraz kolorów. Producenci oferują nam naprawdę szeroki wybór płyt. Znajdziemy wśród ich propozycji między innymi panele ścienne oraz frontowe. Produkty te różnią się między sobą nie tylko ceną – istotne jest także to, że w przypadku płyt ściennych połączenie śrubowe widoczne jest we wpuście, natomiast w panelach frontowych jest ono całkowicie zasłonięte. Ma to duże znaczenie dla estetyki. Przed zakupem płyt warstwowych, zastanówmy się też nad tym, jaka powinna być ich grubość. Od niej zależy bowiem współczynnik izolacji cieplnej, jak też odporność na obciążenia wiatrem oraz śniegiem.

Tutaj jednak producenci z pewnością udzielą nam wskazówek, aby nasz wybór był trafiony. Niektórzy mogliby się obawiać, że takie płyty mogą zostać uszkodzone na przykład podczas transportu czy montażu. Niby jest taka możliwość, ale małych zadrapań można się pozbyć po prostu zamalowując je farbkami wodnymi. I tak wiele wskazuje na to, że płyty warstwowe doskonale sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie.

Close Menu