Najważniejsze rzeczy przy budowie dachu

Najważniejsze rzeczy przy budowie dachu

Dach jest zwieńczeniem domu, jego zakończeniem. Na pewno trzeba zwracać uwagę na jego walory estetyczne. Kolor dachówki powinien współgrać z kolorem elewacji, a kształt powinien pasować do domu. Ma on również przełożenie na cenę dachu.

Natrysk pianki jest dokładny

natrysk pianki poliuretanowejIm więcej spadów, skosów i tym podobnych tym budowa dachu będzie droższa, bardziej skomplikowana, bardziej czasochłonna. Jednak nie tylko sam wygląd się liczy, ale i to, jak i z czego wykonane są różne elementy dachowe. Zacznijmy od strony zewnętrznej, czyli od pokrycia. Poza aspektem wizualnym ma to wpływ na trwałość dachu, na izolację cieplną oraz akustyczną. Blacha jest jednym z najtańszych pokryć dachowych, jednak bardzo słychać przez nią padający deszcz czy spadające z drzewa owoce. Najlepszą izolację akustyczną, jak i termiczną zapewni dach z trzciny, jednak mało kto potrafi wykonać go dobrze, jest on kosztowny i wymaga okresowej konserwacji. Dlatego też najchętniej wybierana jest zwykła dachówka betonowa lub ceramiczna, mająca średnie parametry w każdej dziedzinie. Przy budowie dachu nie można zapomnieć o izolacji cieplnej.

natrysk pianki poliuretanowejTutaj stosowany jest profesjonalny natrysk pianki poliuretanowej. Izolacja natryskowa to współcześnie najdoskonalsza forma ocieplenia. Dokładnie przylega do wszystkich skosów dachowych, pokrywa też rury i instalacje. Pianką można w tempie błyskawicznym zaizolować duże powierzchnie domu, nie tylko przy dachu, ale również ściany, elewacje, fundamenty, czy podłogi. Pianka zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem, niż sypiąca się i alergizująca wełna mineralna, czy tworzący szczeliny i mostki cieplne styropian. Budując dach nie można zapominać o izolacji przeciwwilgociowej. Do niej stosuje się dwa rodzaje folii. Folia paroizolacyjna (montowana od strony wewnętrznej) ma sprawić, że wilgoć nie będzie wnikać do pomieszczenia, natomiast folia paroprzepuszczalna (montowana od strony zewnętrznej) na odprowadzać parę wodną z domu w kierunku pokrycia dachowego. Nie tylko delikatna wilgoć jest groźna i może powodować powstawanie grzybów i pleśni w domu. Trzeba także założyć instalację dzięki której woda deszczowa nie będzie spływać po ścianach i byle gdzie. Rynny montowane są wzdłuż dachu, a na rogach mają wypusty i są kierowane w dół, tak by odpływ znajdował się kolo studzienki ściekowej, trawy, czy pojazdu, gdzie woda nie będzie przeszkadzała.

Dobrze zbudowany dach powinien przetrwać lata bez konieczności prac naprawczych. Najważniejsze jest to, by wilgoć i chłód nie przedostawały się przez niego do wnętrza domu.