Na co zwrócić uwagę kupując kominek?

Na co zwrócić uwagę kupując kominek?

Podczas wyposażania domu i meblowania kolejnych pomieszczeń, salon jest zawsze dość problematyczny. Wiąże się to głównie z tym, że jest to pomieszczenie nie tylko służące właścicielom, ale również zazwyczaj tam przyjmowani są goście. Dlatego warto postarać się, by salon był przytulny i przyjazdy, a jeśli chce się to osiągnąć w sposób skuteczny i efektywny zarazem, to najlepiej zdecydować się na kominek. Nie jako jednak estetyczny dodatek, ale przede wszystkim jako praktyczne źródło ciepła. Jeśli chce się właśnie to osiągnąć, to najlepiej zdecydować się na kominek akumulacyjny.

Kominek akumulacyjny – właściwości

Kominek ten świetnie prezentuje się w salonie oraz stanowi samodzielny system grzewczy domu. Kupując taki kominek, na początku należy upewnić się, że każdy jego element jest odpowiednio przemyślany. Pierwsza rzecz, o jakiej należy pamiętać podczas zakupu kominka, to wkłady akumulacyjne. Ich wielkość i grubość mają znaczenie, gdyż od ich obecności, zależy to, czy i jak kominek będzie ogrzewał cały dom. Kolejną bardzo ważną kwestią jest palenisko oraz obudowa. To dwa główne elementy, od których właściwości zależy jak, działać będzie ów kominek oraz jak będzie wyglądać. Wielkość paleniska należy ustalić na podstawie tego, jak duży dom ma ogrzewać i jaki ogień jest do tego potrzebny. W tym celu najlepiej skorzystać z usług lub porady fachowca, który obliczy odpowiednią pojemność, jaką wydajne kominki akumulacyjne będą musiały posiadać.

Kolejną dość istotną cechą, nad jaką warto się pochylić podczas zakupu kominków, to ich obudowa. To właśnie ona jest widoczna na pierwszy rzut oka i musi pasować do wnętrza salonu. Nieodpowiednio dobrane kolory kominka mogą zepsuć efekt, jaki chce się osiągnąć, wstawiając kominek do salonu. Powinno dobrać się kominek w stylu i kolorystycznie podobny do panującego tam już wystroju, a jeśli nie jest to możliwe, to najlepiej postawić na rozwiązanie minimalistyczne i nierzucające się w oczy. Dzięki temu obudowa nie odwróci uwagi od samej szybki, za którą będzie widać płomienie.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest upewnienie się, że firma, od której odkupuje się kominek akumulacyjny, zapewnia profesjonalny montaż już na miejscu. To właśnie od tego zależy odpowiednie funkcjonowanie całego układu grzewczego i to właśnie to może zaważyć na bezpieczeństwie domowników. Kominek akumulacyjny wykorzystuje spalanie spalin, jednak przy nieszczelności może dojść do zatrucia się czadem przez domowników. Dlatego to wyjątkowo ważne, by upewnić się, że montowany kominek będzie spełniać swoją funkcję.