Luty 22, 2019 Przemysł 0
rębaki

Branże wykorzystujące drewno jako główny surowiec potrzebują specjalistycznych maszyn, które pozwolą im w krótkim czasie uzyskać precyzyjne kawałki o określonym rozmiarze. Dotyczy to między innymi wyrobu papieru, który wymaga bardzo drobnego i cienkiego drewna, aby uzyskać papier o równej powierzchni.

Rębaki w wielu wersjach

rębakiPrzemysł wykorzystuje więc duże maszyny zwane rębakami, które przerabiają drewno w dużych kawałkach na zrębki. W zależności od wykorzystania można znaleźć na rynku maszyny o różnej specyfikacji do rozdrabniania większych i mniejszych drzew. Rozdrabnianie drewna za pomocą maszyny daje wiele możliwości, ale przede wszystkim ułatwia pracę przemysłowcom. Chociaż początkowo stosowano je głównie do usuwania zbędnych gałęzi znajdujących się na działkach rolniczych. Profesjonalne rębaki aktualnie dostępne są w wielu wersjach i nie wymagają tak dużego wkładu pracy jak to wyglądało dawniej. Najmniejsze egzemplarze służą głównie do tworzenia zrębków z małych i cienkich gałęzi, stosowane są w gospodarstwach domowych, gdzie przetwarzane drewno wykorzystywane jest jako opał. Średnie i większe maszyny mogą być wykorzystywane w przemyśle, ponieważ największe z nich to czterokołowe sprzęty wyposażone w duże silniki oraz specjalne wyciągi transportujące rozdrobnione drewno w konkretne miejsce. Poza tym wystarczy nastawić na ekranie odpowiednie właściwości i praca wykonuje się sama.

rębakiŚrednie rębaki zostały wyposażone w małe kółka pozwalające na proste przemieszczenie ich w dowolne miejsce. W każdym momencie można je podłączyć do wału napędowego ciągnika i wykorzystać go jako oczyszczenie pola. Kierunek wyrzutu zrębków nie jest taki sam w każdej maszynie. Zazwyczaj dopasowany jest on do rodzaju wykonywanej pracy, chociaż często można spotkać go skierowanego w górę aby wyrzucał zrębki do przyczepy, czy jakiegoś innego pojemnika. Każdy z nich posiada również określoną maksymalną średnicę drewna, które jest w stanie przetworzyć znajdującą się w szczegółowej specyfikacji. Przed zakupem takiego urządzenia warto je najpierw dokładnie sprawdzić. Maszynowe rozdrabnianie drewna jest wykorzystywane nie tylko przez profesjonalnych pracowników branży przemysłowej, ale również sadowników, czy po prostu osoby prywatne, którym zależy na zachowaniu czystości na ich działce.

Dzięki rębakowi mogą zamienić leżące gałęzie w zrębki i wykorzystać je jako opał. Zawsze należy pamiętać, aby dopasować maszynę do typu wykonywanej pracy, by nie okazało się, że nie poradzi sobie z większymi kawałkami drewna, a my zostaniemy zmuszeni do zakupu nowego egzemplarza.