Jakiego typu oczyszczalnię wybrać do swojego domu?

Jakiego typu oczyszczalnię wybrać do swojego domu?

Budowa domu rodzinnego jest ważnym momentem w życiu człowieka. Dom jest inwestycją na długie lata. Budowa go wymaga więc szczegółowego projektu, dokładnych wyliczeń i planów. Aby mieszkanie było stabilne i bezpiecznie, należy poprosić o pomoc architekta, by rozrysował dokładny projekt konstrukcji. Przed przystąpieniem do budowy wymagane jest dokładne omówienie i rozplanowanie oczekiwań wobec domu.

Oczyszczalnia ścieków EKO-ODR

ekologiczna oczyszczalnia ściekówNależy skupić się na rozmieszczeniu pomieszczeń tak, by mieszkanie było wygodne i praktyczne. Wielu osobom zależy również na dużym, pięknym ogrodzie otaczającym dom. Oprócz kwestii wizualnych należałoby się też zastanowić nad kwestiami niemniej ważnymi – takimi jak montaż instalacji elektrycznych, wodociągów itd. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania jak najbardziej ekologiczne, by żyć w harmonii z naturą. Takich opcji przy budowie domu jest multum. Przy zastosowaniu obecnej, nowoczesnej technologii możliwe jest zbudowanie domu mieszkalnego niemal w 100% ekologicznego. Aby żyć zgodnie z naturą, można skorzystać z bardziej ekologicznych materiałów do budowy domu – takich jak drewno, cegła, glina oraz słoma. Dom przy zastosowaniu takich materiałów budowlanych wcale nie musi być mniej trwały od jego betonowej alternatywy. Aby zapewnić w mieszkaniu energię elektryczną, dobrym rozwiązaniem jest obecnie fotowoltaika, zastępująca szkodliwe i nieekologiczne elektrownie węglowe.Jedną z najważniejszych kwestii podczas budowy domu jest wybór szamba. Aktualnie na rynku dostępne są dwa główne typy szamb. Tradycyjne, betonowe oraz ekologiczne. Podstawowej różnicy między tymi dwoma można się łatwo domyślić – to stopień bezpieczeństwa dla środowiska. Szamba betonowe są zbudowane z wbitych w ziemię betonowych kręgów, które są połączone specjalnym do tego klejem. Pomimo, że szamba te są bardzo trwałe – można po nich nawet przejechać samochodem – klej łączący kręgi po jakimś czasie traci swoje właściwości. Dochodzi wtedy do rozszczelnienia i wylania nieoczyszczonej cieszy do gleby.

ekologiczna oczyszczalnia ściekówPlusem tego rozwiązania jest to, że po zainstalowaniu betonowego szamba nie trzeba się martwić o jego konserwację. Tradycyjne szamba mają bardzo długą żywotność, dzięki czemu w ogóle nie trzeba o nich pamiętać (poza wybieraniem ścieków). Oczyszczalnie ekologiczne są również bardzo trwałe. Zainstalowanie ich w ogrodzie wymaga jednak dużo więcej przygotowań i pracy niż w przypadku tradycyjnego szamba. Oprócz tego, że raz na dwa lata trzeba wyczyścić filtr i osadnik, należy pamiętać również o wrzucaniu do toalety specjalnych kapsułek z bakteriami raz na dwa tygodnie. Szambo ekologiczne wymaga więc nieco więcej uwagi niż jego mniej ekologiczny odpowiednik, jednak wciąż nie wymaga przy sobie ciężkiej pracy. Innym problemem pojawiającym się przy zakładaniu szamba ekologicznego mogą być wymiary działki. Aby zainstalować oczyszczalnię ekologiczną, należy najpierw dokładnie obliczyć odległości od drzew, wód, krańca działki itd. Przed założeniem szamba ekologicznego trzeba również sprawdzić rodzaj gleby. W tym celu należy udać się po pomoc do specjalisty, który sprawdzi wodoprzepuszczalność gruntu. Istnieją dwa typy oczyszczalni ekologicznych. Są to: oczyszczalnia biologiczna typu EKO-BIO, dzięki której wodę po oczyszczeniu można raz jeszcze dowolnie wykorzystać, np. do podlania roślin w ogrodzie oraz najlepsza ekologiczna oczyszczalnia ścieków typu EKO-ODR. Przez różne uwarunkowania, takich jak rodzaj gleby, wielkość działki, zdobycie pozwoleń, itd., częściej instalowany jest drugi typ oczyszczalni.

Wybór rodzaju szamba, choć wydaje się mało istotny, jest w istocie bardzo ważny. Jednak bez względu na to, który typ oczyszczalni ekologicznej zagości w ogrodzie, warto zrezygnować z tradycyjnych, betonowych szamb na rzecz właśnie tych ekologicznych. Są one nie tylko mniej inwazyjne dla gleb, to jeszcze oczyszczalnia typu EKO-BIO pozwala na powtórne wykorzystanie oczyszczonej cieczy, co wspomaga oszczędność wody.