Jak unikać błędów w izolacji fundamentów?

Jak unikać błędów w izolacji fundamentów?

Wykonywanie izolacji fundamentów jest sprawą, której nie zależy bagatelizować. To od poprawności tego etapu robót budowlanych zależy to, czy budynek będzie później bezpieczny w użytkowaniu. Fundamenty powinny być zabezpieczone przed wodą gruntową oraz opadową, jak i przed wilgocią.

Izolacja musi być szczelna

izolacje fundamentówNiestety niedoświadczone ekipy budowlane często popełniają błędy w izolacji fundamentów. Jakie to błędy i w jaki sposób ich unikać? Po pierwsze, często pomija się wykonanie badań gruntowo-wodnych. To sprawia, że w efekcie po przeprowadzeniu wykopów pod fundament okaże się, że w środku będzie gromadzić się woda, która uniemożliwi dalsze prace. Jest to sytuacja niedopuszczalna. Jeżeli zatem stoimy przed wykonaniem fundamentów pod obiekt budowlany, upewnijmy się, czy zostały przeprowadzone badania hydrotechniczne. Bez nich nie rozpoczynajmy nawet dalszej pracy. Kolejnym błędem często popełnianym jest stosowanie niewłaściwego materiału do hydroizolacji – są to najczęściej zbyt cienkie folie budowlane lub papy na tekturze, które służą przecież do zabezpieczania dachów a nie fundamentów. Zastosowanie folii kubełkowej o niedopasowanych parametrach technicznych również jest błędem.

izolacje fundamentówTaka izolacja fundamentów nie będzie szczelna. Wśród najczęstszych błędów wykonawczych wymienia się zaś niepoprawne połączenie izolacji poziomej i pionowej lub jej brak. To może sprawić, że pod wpływem obfitych deszczów poziom wody gruntowej podniesie się, przez co woda pod ciśnieniem napłynie do piwnicy. Jeżeli połączenie między izolacją poziomą a pionową będzie szczelne i dokładne, wówczas taki problem nie pojawi się. Jak widać – wiele zależy od doboru właściwych materiałów oraz od poprawnego przeprowadzenia prac. Dlatego nie powinniśmy na tym oszczędzać. Najlepiej skontaktować się z doświadczoną ekipą budowlaną, która świadczy profesjonalne usługi w tym zakresie. Specjaliści doradzą nam, jakie materiały budowlane najlepiej sprawdzą się w naszym wypadku i będziemy mogli je zakupić. Dzięki temu uzyskamy pewność, że wykonana później izolacja fundamentów będzie całkowicie szczelna i nie będą nam groziły żadne niespodzianki. Taka hydroizolacja spełnia doskonale swoje zadanie przez wiele lat eksploatacji, właściwie przy poprawnym wykonaniu nie ma nigdy mowy o konieczności jej naprawy, ponieważ jest niezawodna.

Jeżeli nie chcemy więc ponosić później żadnych dodatkowych kosztów, zadbajmy o to, aby od samego początku hydroizolacja fundamentów była wykonywana w sposób całkowicie profesjonalny, co jest możliwe tylko dzięki doświadczonym ekipom budowlanym.

Close Menu