Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

Ogrzewanie domu, biura, czy też jakiegokolwiek innego budynku to proces, któremu nie za często przygląda się dokładnie. Najbardziej powszechnym sposobem ogrzewania są kotły gazowe, bądź też kotły na opał, niemniej jednak sam kocioł to zaledwie część całego skomplikowanego procesu jakim jest ogrzewanie. Jak tak naprawdę wygląda proces ogrzewania i czego powinno się po nim spodziewać?

Czy pompy ciepła to dobry wybór?

ogrzewanie mieszkaniaCzy rzeczywiście jest tak skomplikowany jak się wydaje? Przede wszystkim, pompy ciepła to urządzenia, które można swobodnie nazwać maszynami cieplnymi. Maszyny te działają w wyjątkowy sposób opierający się przede wszystkim na wymuszaniu przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze, do tego o wyższej. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz rzecz jasna zastosowaniu energii mechanicznej albo cieplnej, możliwym jest ogrzewanie wody zimnej. Ponadto, warto jest wspomnieć w tym momencie, że pompy realizują tak zwany obieg Lindego, aczkolwiek w przeciwieństwie do chłodziarek – podstawowym ich zadaniem jest rzecz jasna ogrzewanie pomieszczeń użytkowych i wody samej w sobie. Innymi słowy, pompa cieplna jest wyjątkowym urządzeniem, które przede wszystkim “wypompowuję” ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze, a następnie ogrzewając je, wprowadza je ponownie do obiegu, tym samym zwiększając temperaturę w nim.

pompy ciepla do ogrzewaniaRozmawiając o urządzeniach takich jak pompy ciepła do ogrzewania, warto jest wspomnieć o tym, że można je podzielić przede wszystkim na pięć zasadniczych typów. Pierwsze z nich, to są pompy powietrzne ASHP, które cechują się tym, że ich źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz. Działają one na zasadzie powietrze – powietrze, bądź też powietrze – woda. Dalej można wskazać pompy gruntowe GSHP pobierające ciepło – jak sama nazwa wskazuje – z gruntu. Kolejne pompy opierają się na powietrzu wylotowym i zwą się EAHP. Pobierają one ciepło ulatujące z budynku. Przedostatnimi są natomiast pompy wodnego ciepła WSHP używające wody o wysokiej temperaturze. Ostatnimi są pompy hybrydowe, które przede wszystkim polegają na połączeniu niektórych stylów i wdrożeniu w ich konstrukcję wysublimowanych technologii informatycznych.

Jak więc można zobaczyć, pompy cieplne są wyjątkowymi, a zarazem specyficznymi urządzeniami, które cechują się przede wszystkim wieloma skomplikowanymi zasadami działania. Ostatecznie jednak bez nich, nie byłoby możliwe ogrzewanie pomieszczeń w budynkach z tak wielką skutecznością oraz mocą. To właśnie dzięki pompom cieplnym można cieszyć się wysokimi temperaturami w domu i w trakcie codziennego korzystania z wody.