Izolacja natryskowa pianką – wady i zalety rozwiązania

Izolacja natryskowa pianką – wady i zalety rozwiązania

Standardowo do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną, rzadziej stosowany jest styropian. Niemniej w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się rozwiązanie jakim jest izolacja natryskowa pianką poliuretanową.

Izolacja pianką lepsza niż styropian

izolacja natryskowaNim się jednak zdecydujemy na te rozwiązanie warto poznać jakie są jego wady jak i zalety. Jeśli chodzi o zalety, to chyba największą w porównaniu z innymi alternatywnymi rozwiązaniami jest szybkość wykonania. Jako, że w tym wypadku mamy do czynienia z izolacja natryskowa pianką, czyli materiał izolacyjny – pianka pur jest bezpośrednio natryskiwana za pomocą pistoletu na poddasze sprawia, że wszytko trwa bardzo krótko, a jednocześnie pianka szczelnie wypełnia wszystkie elementy poddasza, co nie zawsze jest takie łatwe w przypadku wełny czy styropianu. Dzięki dokładnemu wypełnieniu ten rodzaj ocieplenie dobrze eliminuje ilość mostków termicznych, co znacząco poprawia parametry cieplne domu. Dodatkowo pianka ma także tę zaletę, że jednocześnie wzmacnia ona konstrukcje dachową i jej nie obciąża, dzięki czemu może ona być wykorzystywana nawet w przypadku delikatnych konstrukcji. Porównywalnie wypadają jej parametry pod względem akustycznym. Poziom wygłoszenie domu jest podobny jak w przypadku wełny mineralnej, jednak jedno i drugie rozwiązanie zapewnia odpowiednie wyciszenie.

izolacja natryskowaZaletą pianki jest również fakt, że jest to materiał który raczej trudno się pali i dodatkowo sam gaśnie poprzez to, że spala się do wnętrza. Największym minusem tego rozwiązania jakby nie było jest jego cena, która zwykle jest wyższa niż w przypadku standardowych rozwiązań. Za pewien minus należałoby także uznać fakt, że do poprawnego wykonania tego rodzaju izolacji konieczne jest wynajęcie profesjonalnej firmy, wynika to z racji tego, że natrysku pianki można dokonać jedynie za pomocą specjalistycznych narzędzi oraz przy zastosowaniu odpowiedniej odzieży ochronnej. Niemniej zasadniczo to wszystkie wady tego rozwiązania. Jeśli chodzi natomiast o zalety to warto jeszcze wspomnieć, że pianka poliuretanowa nie zawiera szkodliwych dla ludzi związków oraz, że nie posiada ona właściwości alergizujących, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana na poddaszach mieszkalnych w domach, gdzie mieszkają osoby cierpiące na alergie.

Niemniej nim podejmiemy decyzje o wykonaniu tego rodzaju izolacji warto dokładniej zapoznać się z jego specyfiką jak i dokładnie sprawdzić ofertę firm zajmujących się wykonywaniem tego rodzaju ociepleń. Jednak ogólnie rzec ujmując rozwiązanie to można uznać za ciekawą alternatywę i warto je choćby rozważyć.