Ekologiczne podkłady podłogowe

Ekologiczne podkłady podłogowe

Panele podłogowe tworzą tak zwaną podłogę pływającą. Termin ten określa posadzkę, która nie jest trwale związana z podłożem. Do jej profesjonalnego montażu potrzebny jest specjalny podkład, który wypełni wolną przestrzeń między podłoga a betonową wylewką. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podkładów.

Eko mata z korka

mata pod panele podłogoweIstotne są grubość i porowatość materiału, z jakich zostały wykonane. Każda mata wykazuje działania termoizolacyjne, wygłuszające i amortyzujące. Chroni podłogę dzięki wyrównaniu pod nią powierzchni. Dodatkowo mata chroni przed nadmiernym wyginaniem się paneli podczas chodzenia po nich. Jednym z najpopularniejszych podkładów pod panele jest gąbka. To stosunkowo tani materiał, jednak podatny na uszkodzenia. Dodatkowo wykazuje się słabą izolacją dźwięku. Lepiej z tym zadaniem radzą sobie płyty podkładowe wykonane z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Są one szczególnie polecane do używania na wodne ogrzewanie podłogowe. Zapewnią jego bezpieczne i wydajne działanie. Dodatkowo cechują się dobrą termoizolacją i skutecznie niwelują nierówności. Dla tych, dla których ważna jest ekologia, znajdą się podkłady spełniające wymagania zgodne z ich światopoglądem.

mata pod panele podłogoweEko mata pod panele podłogowe może być wykonana z korka. To naturalny, ekologiczny materiał. Jest w miarę cienki, a mimo to wykazuje się wysoką termoizolacją i skutecznie tłumi dźwięk. Jest polecany dla stosunkowo równych wylewek betonowych – cienka warstwa korka nie zniweluje większych nierówności. Korek zapewnia dobrą ochronę przed wilgocią, co szczególnie ważne w wypadku paneli z naturalnego drewna. Z tego względu ten typ podkładu znajdzie też zastosowanie w wykładaniu podłogi w łazience i kuchni. Innym przykładem podkładu podłogowego, który jest przyjazny dla środowiska, są płyty produkowane z rozdrobnionego, a następnie prasowanego drewna. Charakteryzują się lepszą skutecznością w wyrównywaniu powierzchni wylewek niż korek. Wykazują wysoką izolację akustyczną i termiczną. Montaż podkładów ekologicznych jest możliwy do wykonania samodzielnie. W tym celu należy zaopatrzyć się w folię paroizolacyjną, którą stosuje się pod wszystkie typy podkładów. Stanowi ona dodatkową ochronę przed wilgocią. Maty ekologiczne wpływają również na komfort użytkowania podłogi.

Prócz tego, że dodatkowo ją docieplają, sprawiają też, że jest bardziej elastyczna. Chodzenie po takiej podłodze jest przyjemniejsze. Podkłady nie tylko wygłuszają kroki, które mogłyby być słyszane przez sąsiadów. Niwelują również nieprzyjemne skrzypienie paneli podłogowych. Dzięki nim mieszkanie także wydaje się cichsze – wyciszają odgłosy sąsiadów.