Kwiecień 12, 2019 Wyposażenie wnętrz 0
biała cegła dekoracyjna

Era nudnych, jednobarwnych ścian odchodzi w zapomnienie. Współczesne trendy aranżacyjne zakładają zabawę nie tylko kolorem, ale też fakturą. Oznacza zarówno stosowanie dekoracyjnych tynków czy tapet z tłoczonym wzorem, ale też paneli gipsowych oraz cegieł dekoracyjnych. To ostatnie rozwiązanie pasuje do wnętrz w stylu retro, prowansalskich, skandynawskich, nowoczesnych.

Dekoracyjna cegła do salonu

biała cegła dekoracyjnaMożna je dopasować do właściwie dowolnej aranżacji i każdego pomieszczenia. Do wyboru mamy oryginalne stare cegły, cegły postarzane i materiały stylizowane na cegłę, a zrobione na przykład z gipsu. W poszukiwaniu cegieł oryginalnych warto zainteresować się cegłą rozbiórkową – taki materiał będzie stosunkowo tani i zapewni wyjątkowy klimat. W starych budynkach piękne cegły mogą być ukryte pod warstwami tynku, warto je wówczas wyeksponować. Aby lepiej wkomponowały się we wnętrza nowoczesne, takie cegły można pomalować na biało. Innym rozwiązaniem jest kupienie nowych cegieł bądź płytek ceglanych w cegielni. Możemy zdecydować się na różne rozmiary i kolory, a mozaikowy efekt na ścianie będzie wyglądać wyjątkowo i niepowtarzalnie. W cegielni warto spytać o płytki narożne, które pozwolą na podkreślenie efektu starej ceglanej ściany. Jeśli z różnych względów nie możemy bądź nie chcemy korzystać z faktycznych cegieł – ponieważ np. ich waga byłaby zbyt dużym obciążeniem – do wyboru są też inne rozwiązania.

biała cegła dekoracyjnaCiekawą opcją jest zastosowanie paneli gipsowych i gipsowych cegieł, które prezentują się nieco inaczej niż zwykła cegła, niemniej jednak efekt końcowy również jest bardzo interesujący. Takie cegły prezentują się bardziej nowocześnie, podczas gdy „oryginały” najlepsze są do wnętrz industrialnych. Gipsowe cegły są przede wszystkim białe, jednak oczywiście można je pomalować na wybrany kolor. Jeśli interesują nas najbardziej klasyczne, uniwersalne rozwiązania, biała cegła dekoracyjna do salonu, sypialni czy przedpokoju będzie strzałem w dziesiątkę. Cegły dekoracyjne można kłaść w całym pomieszczeniu, na wybranej ścianie albo tylko na jej części. Świetnie prezentują się jako tło dla wezgłowia łóżka, kanapy w salonie czy dookoła kominka.

Wiele osób decyduje się na ich układanie także w kuchni, u jednak należy poszukać rozwiązania, które sprawdzi się w miejscu o podwyższonej wilgotności powietrza oraz przy narażeniu na działanie wysokich temperatur oraz trudnych do usunięcia zabrudzeń. Dekoracyjne cegły, poza walorami estetycznymi, działają także jak dodatkowa warstwa izolacji termincznej – w pomieszczeniu będzie dzięki nim nieco cieplej, a straty ciepła będą mniejsze.