Beton komórkowy – co o nim wiemy

Beton komórkowy – co o nim wiemy

Inwestorzy, którzy decydują się na postawienie domu jednorodzinnego, od razu bez zastanowienia się wybierają materiał konstrukcyjny na ściany – jest to beton. Domy z drewna do codziennego mieszkania się nie nadają, gdyż drewno szybko niszczeje i czasami nawet impregnacja nie jest w stanie zabezpieczyć budynku przed skutkami gwałtownego, kilkudniowego deszczu.

Belit z dobrej mieszanki

belitZ kolei konstrukcje oparte na szkielecie stalowym nie są jeszcze zbyt popularne, chociaż powoli się to zmienia. Niemniej to właśnie beton jest podstawowym materiałem i dziś nie wyobrażamy sobie stawiania budynków bez jego udziału. Specjalną odmianą betonu jest zaś belit w Lublinie, czyli beton komórkowy. Jego proces produkcji jest nieco inny niż „standardowego” betonu, a mianowicie do mieszanki cementu wprowadza się powietrze, dzięki czemu beton ostatecznie, gdy twardnieje, posiada inną strukturę. Jest ona porowata – komórki są wypełnione właśnie tym pobranym powietrzem. Choć wydawałoby się, że to jest właściwie nieistotne, prawda wygląda inaczej. Właśnie dzięki temu powietrzu pomiędzy poszczególnymi cząsteczkami cementu, belit wyróżnia się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Stosując ten materiał konstrukcyjny, możemy być pewni, że koszty ogrzewania nie będą wysokie.

belitPonadto dodatkową zaletą jest izolacyjność akustyczna, co jest ważne zwłaszcza w przypadku budownictwa mieszkalnego, kiedy nikt nie chce, aby sąsiedzi zza ściany towarzyszyli nam, chcąc nie chcąc, w codziennych sprawach. To jednak nie wszystkie zalety tego wyjątkowego materiału. Warto wspomnieć też o tym, że jest on najlżejszą odmianą betonu. To bardzo ważne, ponieważ mimo lekkości zostały zachowane bardzo dobre parametry techniczne – a więc trwałość i wytrzymałość. Zaś lekkość sprawia, że prace budowlane z wykorzystaniem belitu przebiegają naprawdę szybko i nie są męczące dla budowniczych. W końcu powietrze zajmuje aż 60 do 85% mieszanki cementu. Taki beton formowany jest w bloczki, dlatego wznoszenie ścian nie przysparza żadnego problemu. Zarówno jeśli chodzi o ściany jednowarstwowe, przy których wykorzystuje się nadproża, jak i ściany samonośne, nawet takie, które są wysokie na trzy kondygnacje. Belit polecany jest między innymi do budowy lub modernizacji poddaszy, ponieważ nie obciąża on za bardzo konstrukcji.

Nic więc dziwnego, że belit jest tak cenionym materiałem budowlanym. Zwłaszcza jeśli dodamy taką zaletę, jaką jest wysoki poziom ognioodporności, czego nie można powiedzieć na przykład o drewnie. Dochodzi do tego ekologiczność belitu – nie zawiera on substancji niebezpiecznych dla człowieka.